Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me ulcerat e stomakut

Everythingdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me ulcerat e stomakut

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë.

Ulçera të stomakut janë plagë në rreshtimin e stomakut ose zorrëve të vogla. Ato ndodhin kur mukoza mbrojtëse që rreshton stomakun humbet efektivitetin e tij.

Stomaku prodhon një acid të fortë për të ndihmuar në tretjen e ushqimit dhe për të mbrojtur nga mikrobet. Për të mbrojtur indet trupore nga ky acid, stomaku sekreton edhe një shtresë të trashë të mukusit.

Nëse shtresa e mukusit është e veshur dhe ndalon të funksionojë në mënyrë efektive, acidi mund të dëmtojë indin e stomakut, duke shkaktuar ulcerat.

Rreth 1 në 10 persona në vendet perëndimore do të ketë një ulçerë në stomak ose zorrë të vogël në një pikë të jetës së tyre.

Ulçera të stomakut janë relativisht të lehta për tu kuruar, por ato mund të shkaktojnë probleme të rëndësishme nëse lihen të patrajtuara.

Faktet e shpejta në ulcerat e stomakut

 • Ulçera të stomakut janë të zakonshme në perëndim dhe të lehta për tu trajtuar, por mund të bëhen serioze.
 • Shkaqet më të zakonshme janë bakteret dhe përdorimi i ilaçeve anti-inflamatore josteroidale (NSAIDs).
 • Simptoma klasike e ulçerës në stomak është dispepsi.
 • Trajtimi për ulcerat e stomakut përqendrohet normalisht në heqjen e shkakut.
 • dispepsi shkakton dhimbje ose siklet në zonën e stomakut. Kjo simptomë mund të gabohet për urth, e cila mund të ndodhë në të njëjtën kohë.

  Refluksi i acidit ose sëmundja e refluksit gastroesophageal mund të shkaktojë urth. Ndodh pak më lart nga stomaku, dhe njerëzit do ta ndiejnë atë në pjesën e poshtme të gjoksit.

  Simptomat e ulçerave të stomakut kanë tendencë të jenë më të dallueshme se urth, por simptomat ende mund të jenë të paqarta.

  Një ulçerë gjithashtu ka tendencë të prodhojë një dhimbje të djegur ose të shurdhër në qendër të barkut. Njerëzit ndonjëherë e përshkruajnë dhimbjen si një dhimbje të kafshuar ose të gërryer. Disa individë mund të përshkruajnë një ndjesi të uritur.

  Simptomat e tjera përfshijnë:

 • Humbje të pashpjegueshme të peshës
 • nauze dhe të vjella
 • Nuk hahet për shkak të dhimbjes
 • Burping
 • Një ndjenjë e plotësisë dhe problemeve të pijshëm sa më shumë lëngje sa zakonisht
 • Bloody ose e zezë, Stools Tarry
 • Dhimbje në gjoks

Individët gjithashtu mund të jenë në gjendje të lehtësojnë dhimbjen duke ngrënë, pirë ose duke marrë antacide.

Disa ulcerat e stomakut kalojnë pa u vënë re dhe nuk tregojnë dhimbje tipike të tipit dispepsi. Këto ulcera janë më pak të zakonshme, dhe mjekët i priren pasi të kenë filluar gjakderdhjen.

Disa ulcera mund të shkaktojnë një vrimë në murin e stomakut. Ekspertët e shëndetit e quajnë këtë perforim, i cili është një gjendje e rëndë.

Simptomat e ulçerës së stomakut shpesh ndryshojnë me kalimin e kohës dhe mund të jenë të vështira për tu parë.

Dieta

Ndryshimet dietike mund të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të ulcerave të stomakut.

Njerëzit në rrezik të ulçerave të stomakut duhet të përfshijnë më shumë nga ushqyesit choco lite si punon e mëposhtëm në dietën e tyre:

 • Frutat dhe perimet: Të hahet një larmi frutash dhe perimesh është thelbësore për një të shëndetshëm Rreshtimi i traktit tretës. Këto ushqime janë të pasura me antioksidantë, pengojnë sekretimin e acidit dhe përmbajnë veti citoprotektive dhe anti-inflamatore. Një studim i vitit 2017 thotë se këta janë të gjithë faktorë të rëndësishëm për parandalimin dhe trajtimin e ulcerave.
 • Fibra: Dieta të larta me fibra dietike të tretshme zvogëlojnë rrezikun e zhvillimit të ulcerave të stomakut.
 • Probiotikët: Ushqimi që përmban përmbajtje aktive bakteriale, siç është jogurti probiotik, mund të ndihmojë në uljen e një infeksioni Helicobacter pylori (H. pylori). Probiotikët janë treguar se përmirësojnë pak simptomat e dispepsi dhe efektet anësore të antibiotikëve.
 • Vitamina C: Ky antioksidant i fuqishëm mund të jetë efektiv për të ndihmuar në zhdukjen e H. pylori, veçanërisht kur merret në doza të vogla gjatë një periudhe të zgjatur. Frutat, bishtajoret dhe perimet, të tilla si portokall dhe domate, përmbajnë nivele të larta të vitaminës C.

Shmangia e alkoolit dhe kafeinës gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e rrezikut, pasi të dy bëjnë që trupi të prodhojë Më shumë acid gastrik. Kjo nga ana tjetër mund të çojë në ulcerat e stomakut.

Sidoqoftë, për rezultatin më efektiv, në vend që të mbështeteni vetëm në një dietë, është e rëndësishme të ndiqni rekomandimet dietike së bashku me një plan trajtimi.

Shkaqet

Dy shkaqet kryesore të ulcerave të stomakut dhe zorrëve të vogla janë bakteret H. pylori dhe një klasë e lehtësuesve të dhimbjes të quajtur ilaçe anti-inflamatore josteroide (NSAIDs).

Shkaqet më pak të zakonshme të ulçerave të stomakut përfshijnë aciditetin e tepërt të stomakut, ose hiperaciditetin, dhe sindromën Zollinger-Ellison.

aciditeti i tepërt i stomakut mund të ndodhë për një sërë arsyesh, përfshirë gjenetikën, pirjen e duhanit, stresin dhe disa ushqime.

Sindroma Zollinger-Ellison është një gjendje e rrallë që bën që të prodhohet një tepricë e acidit në stomak.

NSAID dhe ulcerat e stomakut

NSAID -të mbajnë një rrezik të ulcerave të stomakut. Dy NSAID -të më të njohura janë Aspirina dhe Ibuprofen.

Rreziku i ulcerave rritet nëse ilaçet merren në doza të larta ose rregullisht për një kohë të gjatë.

NSAIDs më të fortë, siç janë ato të disponueshme me recetë, mbajnë një rrezik më të madh të ulcerave të stomakut sesa ato që njerëzit mund të blejnë mbi banak.

Një person duhet të kontrollojë gjithmonë etiketat dhe të konsultohet me një farmacist ose një mjek për ndonjë shqetësim në lidhje me përdorimin e ilaçeve për lehtësimin e dhimbjes. Ata mund të rekomandojnë një alternative, siç është acetaminofeni.

Faktorët e rrezikut

Faktorë të caktuar rrisin mundësinë e zhvillimit të një ulçeri në stomak, duke përfshirë:

 • Përdorimi i steroideve shpesh
 • Të kesh Hiperkalcemia, ose shumë kalcium në gjak
 • që konsumon shpesh alkool

ulcerat e stomakut janë më të zakonshme tek individët mbi 60 vjet. Njerëzit mund të zhvillojnë një ulçerë stomaku në çdo moshë, por ato janë shumë më pak të zakonshme tek fëmijët. Rreziku tek fëmijët është më i lartë nëse prindërit e tyre pinë duhan.

trajtim

Nëse një mjek mendon se një person ka ulçerë në stomak, dhe nëse dyshojnë se shkaku është një NSAID, ata mund të përpiqen të ndryshojnë llojin e lehtësimit të dhimbjes që personi po përdor dhe Rekomandoni një tjetër, siç është paracetamoli.

Sidoqoftë, nëse mjeku dyshon se ulçera e stomakut është për shkak të baktereve të H. pylori, ata mund të provojnë qasjen "provë dhe trajtim". Kjo qasje përfshin një test joinvaziv, të tilla si një test i frymëmarrjes së ure ose test jashtëqitje për infeksionin H. pylori, i ndjekur nga zhdukja e baktereve nëse ato janë të pranishme.

Pasi mjeku të përcaktojë se çfarë mund të shkaktojë ulçerën, ata do të përpiqen të trajtojnë simptomat e tij duke e mbrojtur atë nga acidi ndërsa shërohet.

Mjekët mund të përshkruajnë ilaçet e mëposhtme:

 • Frenuesit e pompës proton, të cilat bllokojnë qelizat prodhuese të acidit
 • antagonistët e receptorit H2, të cilat parandalojnë stomakun nga stomaku Prodhimi i acidit të tepërt
 • antacidet ose alginate, në dispozicion për të blerë mbi banak ose në internet
 • ilaçe që mbrojnë rreshtimin e stomakut, siç është pepto-bismol, në dispozicion për të blerë në internet

Simptomat shpesh zvogëlohen shpejt pas trajtimit. Sidoqoftë, mjekët vazhdojnë trajtimin, veçanërisht nëse ulçera është për shkak të një infeksioni H. pylori.

isshtë gjithashtu e rëndësishme të shmangni pirjen e alkoolit, pirjen e duhanit dhe konsumimin e ushqimeve të shkaktuara gjatë trajtimit.

Trajtimet kirurgjikale

Në raste të caktuara – për shembull, nëse ulçera vazhdon të kthehet, nuk do të shërohet, rrjedh gjak ose parandalon që ushqimi të largohet nga stomaku – operacioni mund të jetë një opsion. Kirurgjia

mund të përfshijë:

 • Heqja e ulçerës
 • Lidhja e enëve të gjakut të gjakderdhjes
 • indet e qepjes nga një sit tjetër në Ulçera
 • Prerja e nervit që kontrollon prodhimin e acidit në stomak

Komplikimet nga ulcerat e stomakut siç janë gjakderdhja ose perforimi janë të rralla. Secila prej këtyre komplikimeve kërkon kujdes urgjent mjekësor. Llojet

Ulçera në stomak janë një lloj ulçeri peptik. Dy lloje të tjera janë ulcerat e ezofagut dhe duodenale.

Ulçera ezofageale zhvillohen brenda ezofagut ose tubit ushqimor. Ulçera duodenale ndodhin në pjesën e sipërme të zorrëve të vogla, ose duodenum.

Ulçerët kanë karakteristika të ngjashme, por mjekët i identifikojnë ato me vendndodhjen e tyre në trup.

Diagnoza

Mjekët ndjekin simptomat e ulçerës së stomakut duke bërë pyetje se si ndihet dhimbja, ku dhe kur ndodh, dhe sa e shpeshtë dhe e gjatë ka qenë.

Ky proces ndihmon në përcaktimin nëse ka ulçerë në stomak apo jo. Një mjek gjithashtu mund të porosis një test stool ose një test frymë për të zbuluar nëse ulçera e stomakut është për shkak të baktereve të H. pylori.

Nëse ka simptoma më të rënda, siç është gjakderdhja, mjeku mund të kërkojë testime të mëtejshme. Kjo mund të përfshijë endoskopinë ose testin e klizmës së bariumit.

Gjatë endoskopisë, një mjek fut një aparat fotografik në fund të një tubi të gjatë, të hollë, fleksibël për të parë rreshtimin e zorrëve. Ata gjithashtu mund të kryejnë një biopsi.

Testi i klizmës së bariumit përfshin përdorimin e një lëngu të trashë që lejon të merren rrezet X.

Kur të kontaktoni një mjek

Kushdo që mendon se mund të ketë ulçerë në stomakun e tyre duhet të konsultohet me një mjek. Anydo simptomë e stomakut që zgjat më shumë se disa ditë ose vazhdon të ndodhë ka nevojë për vlerësim dhe trajtim.

Simptomat e anemisë, të tilla si lodhja dhe frymëmarrja, mund të sinjalizojnë një ulçerë të ngadaltë. Gjakderdhja më serioze është një problem urgjent mjekësor, pasi njerëzit mund të vjellin gjak, ose jashtëqitjet janë të zeza dhe ngjitëse. Perforimi

është gjithashtu një emergjencë. Pa trajtim të shpejtë, muri i stomakut mund të infektohet. Dhimbja e papritur e stomakut që përkeqësohet mund të tregojë perforimin, dhe çdo shenjë e të qenit shumë e padëgjuar me infeksion ka nevojë për trajtim sa më shpejt të jetë e mundur.

Lexoni artikullin në spanjisht.

 • Koliti ulcerativ
 • Refluksi i acidit/GERD
 • Gastrointestinal/gastroenterologji
 • Sëmundjet infektive/bakteret/viruset

Lajmet Mjekësore Sot ka udhëzime të rrepta ndihmuese dhe tërheq vetëm nga studimet e rishikuara nga bashkëmoshatarët, institucionet e kërkimit akademik dhe revistat dhe shoqatat mjekësore. Ne shmangim përdorimin e referencave terciare. Ne i lidhim burimet parësore – përfshirë studimet, referencat shkencore dhe statistikat – brenda secilit artikull dhe gjithashtu i rendisim ato në seksionin e burimeve në fund të artikujve tanë. Ju mund të mësoni më shumë rreth asaj se si ne sigurojmë që përmbajtja jonë është e saktë dhe aktuale duke lexuar politikën tonë editoriale